Jennings sa stáva lídrom Pistons

14. 01. 2015, 19:00 » Analýzy - Autor: Daniel Sütő


(zdroj: Nbasket.cz)
Tím z Detroitu sa v posledných týždňoch postaral o mimoriadny rozruch. Najprv sa Pistons zbavili Josha Smitha, čo bol doslova nevídaný ťah, a potom sa rozbehli k veľkej víťaznej sérii, počas ktorej získali skalp Toronta Raptors, Dallasu Mavericks či San Antonia Spurs. Tento tím pôsobí ako znovuzrodený a hráči si ich minúty na ihrisku očividne užívajú. A posledné výkony Pistons neunikli pozornosti zámorských médií, ktoré začínajú pasovať tím z Detroitu za čierneho koňa Východnej konferencie. Pritom v deň prepustenia Smitha mali Pistons bilanciu 5 výher a 23 porážok. Ak by sa predsa len dostali do playoff, stali by sa tímom, ktorému sa v sezóne podaril najväčší obrat v histórii NBA. Ešte žiaden tím, ktorý mal počas sezóny takúto bilanciu, sa totiž do playoff nepozrel.

Odchod Smitha z tímu bol síce prvým krokom na správnej ceste, no Pistons pomohlo viacero faktorov. Do hry sa vrátil dlhodobo zranený Jodie Meeks a okamžite dodal lavičke Pistons údernosť. Taktiež príchod Anthonyho Tollivera Detroitu prospel, keďže tréner Van Gundy rád obklopuje centrov jeho tímu dobrými strelcami.

Odchod Smitha ale najviac prospel Brandonovi Jenningsovi, ktorý sa stal skutočným lídrom tohto mladého tímu. Pritom ešte pred mesiacom sa špekulovalo o tom, že spolu so Smithom sa Pistons pokúšali vymeniť aj Jenningsa. Teraz má ale Jennings loptu neustále v jeho rukách a jeho výkony rastú s každým zápasom. Josh Smith sa totiž často podieľal na zakladaní útokov a Jenningsova rola v tíme nebola ani zďaleka tak veľká. Sám Jennings sa vyjadril, že takto dobre sa na palubovke ešte nikdy necítil.

Brandon Jennings
BRANDON JENNINGS (DET)
Guard
Základní část 2014/15 - Průměry
GP: 35 | PTS: 14.83 | AST: 6.57
BS: 0.11 | REB: 2.77 | STL: 1.09
Vo Van Gundyho ofenzívnom systéme má vždy po ruke kvalitných strelcov, ktorým môže adresovať prihrávky, rovnako ako spoľahlivých zakončovateľov spod koša. A keďže lopta je stále v jeho rukách, nemusí sa báť o to, že by sa nedostal k jeho vlastným zakončeniam. O Jenningsovom talente nebolo nikdy pochýb, no príliš často sa zdalo, že nikdy nedokáže ustáliť jeho výkony na takej úrovni, aby mohol byť skutočným lídrom tímu.

Pod Van Gundyho taktovkou však viditeľne dospel. A určite to nebude náhoda. Van Gundy je totiž známy tým, že s rozohrávačmi vie veľmi dobre pracovať. Veď aj Rafer Alston či Jameer Nelson prežili ich najlepšie roky práve pod Van Gundyho vedením.

Kým v minulosti bol Jennings považovaný za takmer striktne ofenzívneho hráča, v posledných zápasoch je príkladné aj jeho nasadenie v obranných činnostiach. Jennings nemá telesné dispozície k tomu, aby mohol byť dominantným obrancom, no je nesmierne rýchly a patrí k špičke NBA čo sa štatistiky získaných lôpt týka. Dokázal to aj v koncovke zápasu s Raptors, keď v posledných sekundách obral o loptu Kyla Lowryho a pripravil tak Toronto o poslednú šancu na vyrovnanie. Práve v takýchto situáciach je najlepšie vidieť pokrok, ktorý Jennings spravil.

Napriek tomu, že sa fanúšikom môže zdať, že je už skúseným veteránom, má Jennings stále len 25 rokov a väčšinu kariéry pred sebou. A napríklad aj jeho predchodcovi vo farbách Detroitu Chaunceymu Billupsovi trvalo niekoľko sezón, než sa práve v Detroite stal jedným z najlepších rozohrávačov ligy.

V januári sú Jennnigsove priemery zatiaľ vynikajúce, keďže zaznamenal v priemere 21,2 bodu a 7,4 asistencie na zápas, pričom v priemere stratí len čosi viac než 1 loptu na zápas. Z poľa aj spoza trojkovej čiary pritom strieľa s výbornými úspešnosťami - 47% a 41%. Je zrejmé, že tieto priemery sú dlhodobo neudržateľné, no slúžia ako dobrá demonštrácia toho, ako Jenningsove výkony úzko súvisia s nástupom Pistons. Detroitu totiž chýbajú už len 2 zápasy od pozície garantujúcej playoff a v Brooklyne či Miami sa už musia mať na pozore.